Przejdź do głównej zawartości

Podatek od spadku - jak go uniknąć?

  Nowe artykuły z dziedziny prawa spadkowego, których autorem jest adwokat Artur Ślemp Podatek od spadku - jak go uniknąć? https://www.gwiazdor.pl/artykuly/594-podatek-od-spadku-jak-go-uniknac/ Nie znam danych pozostałych spadkobierców, czy mogę przeprowadzić postępowanie spadkowe? https://worldwidetopsite.com/nie-znam-danych-pozostalych-spadkobiercow-czy-moge-przeprowadzic-postepowanie-spadkowe/

ROZWÓD

Kancelaria Adwokacka - adwokat Artur Ślemp. Sprawy rozwodowe w Rzeszowie.

Usługi adwokackie w Rzeszowie - adwokat Artur Ślemp



Rozwód związku małżeńskiego... z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie ?




W dzisiejszych czasach sprawy rozwodowe
stanowią znaczną część spraw sądowych, a już na pewno wskaźnik orzekanych wyroków rozwodów rośnie w stosunku do niedalekiej przeszłości. Małżonkowie podejmując decyzję o zakończeniu swojego związku małżeńskiego, w pierwszej kolejności powinni rozważyć czy w pozwie rozwodowym żądać orzeczenia rozwodu z winy drugiego małżonka, czy też wnosić o wydanie wyroku rozwodowego bez orzekania o winie którejkolwiek ze stron, czyli wnosić o tzw. zgodny rozwód.
Czy decyzja ta ma istotne znaczenie i czy wpływa na postępowanie sądowe ? Wbrew pozorom, podjęcie decyzji w wyżej wskazanym zakresie, determinuje przebieg dalszego postępowania, a przede wszystkim okres jaki upłynie zanim Sąd orzeknie wyrokiem o rozwodzie.

Jeśli jeden z małżonków wnosi pozew o rozwód, żądając aby Sąd nie orzekał o winie którejkolwiek ze stron, istnieje szansa na szybkie i sprawne zakończenie postępowania sądowego, które może ograniczyć się do jednej rozprawy. Wszystko zależy od stanowiska drugiego z małżonków, który po doręczeniu mu przez Sąd odpisu pozwu rozwodowego, zazwyczaj zobowiązuje go jednocześnie do ustosunkowania się do treści pozwu i przedstawienie swojego stanowiska w sprawie. Jeśli drugi z małżonków zgodzi się na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie którejkolwiek ze stron, to jest bardzo duża szansa na zakończenie postępowania na jednej rozprawie. Sąd wzywa wtedy małżonków do stawiennictwa w Sądzie, przesłuchuje każdego z nich pobieżnie co do okoliczności sprawy i rozkładu pożycia małżeńskiego. W przypadku gdy Sąd upewni się, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, na tej samej rozprawie wydaje wyrok rozwodowy.

Oczywiście sytuacja może wyglądać inaczej, w przypadku gdy małżonkowie są zgodni co do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, lecz nie zgadzają się np. co do wysokości alimentów które mają być przekazywane na rzecz dzieci przez drugiego małżonka. Jednakże zagadnienie obligatoryjnych elementów wyroku rozwodowego zostanie omówione w kolejnych wpisach.
Jak wygląda natomiast kwestia rozwodu, w sytuacji gdy jeden z małżonków żąda orzeczenia rozwodu z winy drugiej strony ? W praktyce drugi z małżonków, po otrzymaniu odpisu pozwu rozwodowego zawierającego takie żądanie, również wnosi o orzeczenie rozwodu z winy współmałżonka. Aby udowodnić winę małżonkowi w rozkładzie pożycia małżeńskiego, należy przedłożyć w Sądzie materiał dowodowy, który pozwoli Sądowi na dokonanie takiego ustalenia. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wezwanie świadków powołanych przez małżonków, fotografie, wydruki korespondencji, nagrania dźwiękowe lub dowody zdrady małżeńskiej. Powyższe determinuje znaczne wydłużenie postępowania, które wymaga przeprowadzenia co najmniej paru rozpraw. Jeśli każda ze stron powołuje świadków, Sąd musi każdego z nich z osobna wezwać pisemnie do stawiennictwa w Sądzie, przy czym rzadko zdarza się aby wszyscy świadkowie zostali wezwani na jedną rozprawę. Ponadto zdarzają się sytuacje, gdy strona wskaże omyłkowo zły adres korespondencyjny świadka lub świadek np. z powodu wyjazdu zagranicznego nie odbiera korespondencji sądowej. Wtedy Sąd ponawia czynności, aż uda się skutecznie świadka zawiadomić, co jednakże powoduje konieczność odroczenia rozprawy na kolejny termin. Natomiast wśród przyczyn, które powoływane są jako okoliczności uzasadniające orzeczenie rozwodu z winy małżonka wymienia się m.in. uzależnienie od alkoholu, zdradę małżeńską, porzucenie małżonka, brak pomocy w chorobie, agresywną postawa względem drugiego małżonka, przemoc fizyczna i słowna, bezpodstawna odmowa współżycia małżeńskiego.


Tytułem podsumowania należy wskazać, iż niniejszy wpis ma jedynie na celu przedstawienie ogólnikowe zagadnienia i uwidocznienie podstawowych różnic w sytuacji orzeczenia rozwodu związku małżeńskiego – z winy małżonka lub bez orzekania o winie. Szczegółowe i bardziej precyzyjne kwestie przy orzekaniu rozwodu będą omawiane w kolejnych wpisach.
Wobec powyższego, podejmując decyzję o rozwodzie, zastanówmy się czy jesteśmy na tyle skonfliktowani z drugim małżonkiem, że nie będziemy w stanie porozumieć się co do orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. Takie rozwiązanie przynosi korzyści każdej ze stron, a ponadto pozwala na oszczędzenie wielu nerwów i stresu związanego z kilkukrotnym stawiennictwem w Sądzie, gdzie niejednokrotnie wyciągane są tzw. „brudy małżeńskie” lub historie oparte na przekłamaniach. Jednakże gdy w naszej ocenie za rozpad związku małżeńskiego odpowiada wyłącznie drugi małżonek, to oczywiście nie ma się co zastanawiać – trzeba żądać orzeczenia rozwodu z winy drugiego małżonka. Wyrok orzekający rozwód z winy małżonka przynosi dodatkowe korzyści dla małżonka który nie został uznany za winnego rozpadu związku, stąd „gra jest warta świeczki”, lecz zagadnienie to zostanie omówione w przyszłości.



Komentarze

  1. Świetny wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko zależy od sytuacji. Moim zdaniem jeśli wina leży po jednej stronie - należy o niej orzekać. Nie ma powodu by jedna strona sporu była bardziej poszkodowana. radcaprawny-trojmiasto.pl - Kancelaria Rozwodowa do nich warto się zgłosić już na etapie pisania pozwu rozwodowego. Pomogą w całym procesie rozwodowym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ogólnie moim zdaniem warto jest w takich sytuacjach korzystać z usług prawnika. Ja także polecam każdemu przeczytanie artykułu http://prawnik-online.eu/jak-przygotowac-sie-do-sprawy-o-alimenty,3,5868.html gdzie fajnie określono jak przygotować się do sprawy o alimenty.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WYDZIEDZICZENIE

Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego… w jakiej formie i na jakiej podstawie można to uczynić ?   W polskim systemie spadkowym dziedziczenie odbywa się na dwa sposoby: albo na podstawie ustawy – wedle wymienionej tam kolejności dziedziczenia, albo na podstawie sporządzonego testamentu. Jeśli zmarły sporządził testament, to nie bierze się pod uwagę dziedziczenia na podstawie ustawy. Tym samym, dziedziczenie odbywa się wedle woli określonej przez zmarłego, w sporządzonym za życia testamencie. Życie jednak nieraz nas zaskakuje i różnie układają się nasze relacje rodzinne. Bywają sytuacje gdy dzieci nie utrzymują kontaktu z rodzicami albo gdy małżonkowie żyją od wielu lat osobno, lecz formalnie nadal pozostają związkiem małżeńskim. W takich sytuacjach spadkodawca najczęściej chce, aby majątek nie przeszedł w „przypadkowe” ręce, do osoby która w ogóle nie utrzymywała z nim kontaktu i nie dbała o wzajemną więź. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności powołani do dziedziczenia są dzieci i

Moje miasto Rzeszów pod kątem prawniczym

  Klip wideo , który w dużym skrócie przybliża rzeszowskie instytucje, które są ściśle związane z  praktyką prawniczą wykonywaną  przez adwokata Artura Ślemp.  Rzeszów i Podkarpacie jest miejscem wykonywania działalności prawniczej, natomiast prawo spadkowe oraz prawo cywilne to dwie główne specjalizacje. https://www.youtube.com/watch?v=gxfusQDGK1s

Prawo cywilne - wizytówka wideo Kancelarii Adwokackiej

       Przepisy prawa cywilnego , którego podstawą jest Kodeks Cywilny, mają zastosowanie wobec osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dlatego słuszne jest twierdzenie, że dotyczy regulacji niemal we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Bardzo często jesteśmy uczestnikami czynności prawnych, zawierając np. umowy lub nabywając prawa. Obszerność i złożoność prawa cywilnego powoduje, że adwokata od spraw cywilnych musi cechować biegła znajomość przepisów omawianej gałęzi prawa i zasad rządzących procedurą sądową. Aby uniknąć odpowiedzialności za nieprzemyślane decyzje, warto skorzystać z doradztwa i wsparcia prawnego kompetentnego prawnika, który pomoże przy konstruowaniu umów, formułowaniu pozwów, wniosków do sądu i innych pism procesowych. Prezentowana wizytówka wideo Kancelarii Adwokackiej adwokat Artur Ślemp zawiera tylko niewielki fragment usług z dziedziny prawa cywilnego i jest skierowana przede wszystkim do mieszka