Przejdź do głównej zawartości

Podatek od spadku - jak go uniknąć?

  Nowe artykuły z dziedziny prawa spadkowego, których autorem jest adwokat Artur Ślemp Podatek od spadku - jak go uniknąć? https://www.gwiazdor.pl/artykuly/594-podatek-od-spadku-jak-go-uniknac/ Nie znam danych pozostałych spadkobierców, czy mogę przeprowadzić postępowanie spadkowe? https://worldwidetopsite.com/nie-znam-danych-pozostalych-spadkobiercow-czy-moge-przeprowadzic-postepowanie-spadkowe/

WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ




Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony przez pracodawcę … Czy zawsze takie wypowiedzenie jest skuteczne ?


W dniu dzisiejszym spróbuję zająć się tematyką, która dotyczy wielu z nas, gdyż umowa o pracę jest na tyle powszechną formą zatrudnienia pracownika, że każdy z nas winien mieć  świadomość uprawnień które z tego tytułu wynikają. W sytuacji gdy nasza relacja układa się z pracodawcą poprawnie, zapisy dotyczące możliwości wypowiedzenia umowy nie mają większego znaczenia dla jednej jak i drugiej strony. Niejednokrotnie bywa jednak tak, że sytuacja niespodziewanie się obraca np. w skutek zmiany przełożonego lub osobistych konfliktów i nieporozumień z pracodawcą. Pracodawca najczęściej w takim przypadku dąży do usunięcia niechcianego pracownika i niezwłocznie się z nim rozstaje, wręczając mu wypowiedzenie umowy.
Czy jednak taka czynność ze strony pracodawcy oznacza dla nas ustanie stosunku pracy ?
Oczywiście że nie, przysługuje nam prawo do odwołania się od wręczonego nam wypowiedzenia przez pracodawcę. Odwołanie wnosimy do Sądu w terminie 21 dni od dnia kiedy otrzymaliśmy wypowiedzenie – także jest sporo czasu na przemyślenie ewentualnych kroków prawnych w tym zakresie.
Co możemy zarzucić pracodawcy ? Przede wszystkim należy mieć na względzie że pracodawca musi wskazać w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony – konkretną przyczynę wręczenia nam wypowiedzenia. Nie wystarczy posłużenie się lakonicznym zwrotem „utrata zaufania do pracownika.” Pracodawca musi uzasadnić czym taka utrata zaufania była spowodowana i przedstawić powody które do tego doprowadziły. Pracodawca ma obowiązek wskazać w sposób czytelny, jasny i zrozumiały rzeczywistą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, a tym samym przedstawić uzasadnienie zwolnienia pracownika i umożliwić mu polemikę na drodze sądowej z decyzją pracodawcy. Przez podanie pracownikowi przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę należy rozumieć przedstawienie jej przez pracodawcę w sposób na tyle fizycznie uzewnętrzniony (ustnie, pisemnie), tak żeby pracownik nie miał wątpliwości, co stanowi konkretne podłoże stawianych mu zarzutów. Kwestia ta nie może być natomiast pozostawiona w sferze domysłów pracownika odnośnie tego, co stanowi ewentualne przyczyny podjętej przez pracodawcę decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy. Koniecznym jest zatem zindywidualizowanie przyczyn wypowiedzenia na tyle, by pracownik już na ich podstawie mógł ocenić zasadność wypowiedzenia w kontekście przysługujących mu roszczeń.
Teraz warto właśnie przejść do roszczeń, które nam przysługują w związku z nieprawidłowym wypowiedzeniem umowy o pracę na czas nieokreślony. W pierwszej kolejności możemy domagać się ustalenia przez Sąd że takie wypowiedzenie było bezskuteczne – Sąd ustala powyższe jednak tylko w przypadku gdy w dalszym ciągu biegnie okres wypowiedzenia umowy. Polski wymiar sprawiedliwości nie działa jednak zbyt dynamicznie, dlatego nawet w przypadku 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, rzadko kiedy zdarza się żeby Sąd zdążył w tym terminie wyznaczyć rozprawę. Dlatego też najczęstszymi roszczeniami zgłaszanymi przeciwko pracodawcy są:
a) przywrócenie do pracy – Sąd uznaje wypowiedzenie za nieskuteczne, tak jakby nigdy nie zostało nam wręczone i przywraca nas do pracy na dotychczasowych warunkach, z jednoczesnym przyznaniem nam wynagrodzenia za czas kiedy pozostawaliśmy bez pracy (czyli okres po upływie terminu wypowiedzenia)
lub
b) odszkodowanie – Sąd zasądza odszkodowanie w wysokości nie niższej od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Tym samym w przypadku 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, Sąd zasądza odszkodowanie w wysokości trzykrotności przysługującego nam wynagrodzenia miesięcznego.
Umowa o pracę na czas nieokreślony stanowi dla każdego z nas duży przywilej i jedną z najbardziej pożądanych form zatrudnienia. Dlatego też w przypadku otrzymania wypowiedzenia takiej umowy przez pracodawcę, warto walczyć o przywrócenie do pracy lub zasądzenie odszkodowania, gdyż bardzo często pracodawca kreuje pozorne przyczyny wypowiedzenia, a wypowiedzenie takiej umowy nie może być jego decyzją podjętą wyłącznie w oparciu o osobiste animozje czy preferencje.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WYDZIEDZICZENIE

Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego… w jakiej formie i na jakiej podstawie można to uczynić ?   W polskim systemie spadkowym dziedziczenie odbywa się na dwa sposoby: albo na podstawie ustawy – wedle wymienionej tam kolejności dziedziczenia, albo na podstawie sporządzonego testamentu. Jeśli zmarły sporządził testament, to nie bierze się pod uwagę dziedziczenia na podstawie ustawy. Tym samym, dziedziczenie odbywa się wedle woli określonej przez zmarłego, w sporządzonym za życia testamencie. Życie jednak nieraz nas zaskakuje i różnie układają się nasze relacje rodzinne. Bywają sytuacje gdy dzieci nie utrzymują kontaktu z rodzicami albo gdy małżonkowie żyją od wielu lat osobno, lecz formalnie nadal pozostają związkiem małżeńskim. W takich sytuacjach spadkodawca najczęściej chce, aby majątek nie przeszedł w „przypadkowe” ręce, do osoby która w ogóle nie utrzymywała z nim kontaktu i nie dbała o wzajemną więź. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności powołani do dziedziczenia są dzieci i

Moje miasto Rzeszów pod kątem prawniczym

  Klip wideo , który w dużym skrócie przybliża rzeszowskie instytucje, które są ściśle związane z  praktyką prawniczą wykonywaną  przez adwokata Artura Ślemp.  Rzeszów i Podkarpacie jest miejscem wykonywania działalności prawniczej, natomiast prawo spadkowe oraz prawo cywilne to dwie główne specjalizacje. https://www.youtube.com/watch?v=gxfusQDGK1s

Prawo cywilne - wizytówka wideo Kancelarii Adwokackiej

       Przepisy prawa cywilnego , którego podstawą jest Kodeks Cywilny, mają zastosowanie wobec osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dlatego słuszne jest twierdzenie, że dotyczy regulacji niemal we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Bardzo często jesteśmy uczestnikami czynności prawnych, zawierając np. umowy lub nabywając prawa. Obszerność i złożoność prawa cywilnego powoduje, że adwokata od spraw cywilnych musi cechować biegła znajomość przepisów omawianej gałęzi prawa i zasad rządzących procedurą sądową. Aby uniknąć odpowiedzialności za nieprzemyślane decyzje, warto skorzystać z doradztwa i wsparcia prawnego kompetentnego prawnika, który pomoże przy konstruowaniu umów, formułowaniu pozwów, wniosków do sądu i innych pism procesowych. Prezentowana wizytówka wideo Kancelarii Adwokackiej adwokat Artur Ślemp zawiera tylko niewielki fragment usług z dziedziny prawa cywilnego i jest skierowana przede wszystkim do mieszka