Przejdź do głównej zawartości

Podatek od spadku - jak go uniknąć?

  Nowe artykuły z dziedziny prawa spadkowego, których autorem jest adwokat Artur Ślemp Podatek od spadku - jak go uniknąć? https://www.gwiazdor.pl/artykuly/594-podatek-od-spadku-jak-go-uniknac/ Nie znam danych pozostałych spadkobierców, czy mogę przeprowadzić postępowanie spadkowe? https://worldwidetopsite.com/nie-znam-danych-pozostalych-spadkobiercow-czy-moge-przeprowadzic-postepowanie-spadkowe/

ZNIESŁAWIENIE W INTERNECIE … ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA.




Posługiwanie się środkami masowego komunikowania to znak naszych czasów. Obecnie ludzie w przeważającej większość czerpią wiedzę z internetu i portali społecznościowych, aktywnie uczestnicząc w komentowaniu bieżących zjawisk społecznych czy oceniając osoby publiczne.

Niestety, przy okazji umieszczania różnego rodzaju wpisów, bardzo często przekraczana jest granica krytycznej oceny, która zamienia się w coraz bardziej powszechne zjawisko tzw. hejtu. Czym innym jest prawo do krytyki, a czym innym jest mowa nienawiści. O ile w tym pierwszym przypadku, wolność słowa jest zapewniona przez Konstytucję Rzeczpospolite Polskiej i dopuszcza prawo do krytyki, o tyle wpisy noszące znamiona hejtu – z takiej ochrony nie korzystają.

Kiedy będziemy mieć do czynienia z przestępstwem zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania ? Zarówno wtedy, gdy treść wpisu będzie nieprawdziwa np. J. Kowalski ukradł ten samochód lub J. Kowalski już 2 razy się rozwodził, ale również wtedy gdy wpis będzie sugerował działanie mogące zdyskredytować nas w oczach innych ludzi, np. J. Kowalski zna prezydenta i pewnie w ten sposób załatwił sobie pozwolenie na budowę, J. Kowalski nie doszedł do tych pieniędzy uczciwie, pewnie robi interesy z lokalnymi gangsterami.

Ściganie przestępstwa z art. 212 § 2 kodeksu karnego odbywa się z oskarżenia prywatnego. Oznacza to iż za pomocą organów policji sami musimy ustalić skąd i z jakiego adresu IP został dokonany wpis, a następnie po ustaleniu danych domniemanego sprawcy, wnosimy akt oskarżenia do Sądu. Sprawca który zostanie uznany za winnego popełnienia tego przestępstwa, może zostać skazany na karę grzywny, karę ograniczenia wolności, a w najbardziej skrajnych przypadkach na karę pozbawienia wolności do roku. Prócz powyższego Sąd może nakazać sprawcy zapłatę nawiązki na rzecz pokrzywdzonego(czyli nas), Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Język wrogości eliminuje dialog społeczny, niszczy drogi porozumienia i rzeczowej dyskusji, zamyka skuteczną komunikację. Mowa nienawiści to niewątpliwie jedna ze współczesnych patologii życia społecznego i wszyscy jesteśmy myślę zgodni, że w życiu publicznym i internecie nie ma miejsca na hejt, nie ma miejsca na mowę nienawiści, nie ma miejsca na groźby. Dlatego też w sytuacji przekroczenia granicy krytyki i konstytucyjnego prawa do wolności słowa, należy reagować aby potencjalne coraz częstsze skazania za tego typu czyny, stanowiły przestrogę dla innych użytkowników internetu i portali społecznościowych.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak jest zapotrzebowanie to nie ma się co dziwić, sam korzystałem kilka razy z pomocy prawnika. Dobra kancelaria na pewno się przyda. Na stronie http://prawnik-kartuzy.pl/ będziecie mogli taką znaleźć, specjalizują się w prawie rodzinnym.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WYDZIEDZICZENIE

Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego… w jakiej formie i na jakiej podstawie można to uczynić ?   W polskim systemie spadkowym dziedziczenie odbywa się na dwa sposoby: albo na podstawie ustawy – wedle wymienionej tam kolejności dziedziczenia, albo na podstawie sporządzonego testamentu. Jeśli zmarły sporządził testament, to nie bierze się pod uwagę dziedziczenia na podstawie ustawy. Tym samym, dziedziczenie odbywa się wedle woli określonej przez zmarłego, w sporządzonym za życia testamencie. Życie jednak nieraz nas zaskakuje i różnie układają się nasze relacje rodzinne. Bywają sytuacje gdy dzieci nie utrzymują kontaktu z rodzicami albo gdy małżonkowie żyją od wielu lat osobno, lecz formalnie nadal pozostają związkiem małżeńskim. W takich sytuacjach spadkodawca najczęściej chce, aby majątek nie przeszedł w „przypadkowe” ręce, do osoby która w ogóle nie utrzymywała z nim kontaktu i nie dbała o wzajemną więź. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności powołani do dziedziczenia są dzieci i

Moje miasto Rzeszów pod kątem prawniczym

  Klip wideo , który w dużym skrócie przybliża rzeszowskie instytucje, które są ściśle związane z  praktyką prawniczą wykonywaną  przez adwokata Artura Ślemp.  Rzeszów i Podkarpacie jest miejscem wykonywania działalności prawniczej, natomiast prawo spadkowe oraz prawo cywilne to dwie główne specjalizacje. https://www.youtube.com/watch?v=gxfusQDGK1s

Prawo cywilne - wizytówka wideo Kancelarii Adwokackiej

       Przepisy prawa cywilnego , którego podstawą jest Kodeks Cywilny, mają zastosowanie wobec osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dlatego słuszne jest twierdzenie, że dotyczy regulacji niemal we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Bardzo często jesteśmy uczestnikami czynności prawnych, zawierając np. umowy lub nabywając prawa. Obszerność i złożoność prawa cywilnego powoduje, że adwokata od spraw cywilnych musi cechować biegła znajomość przepisów omawianej gałęzi prawa i zasad rządzących procedurą sądową. Aby uniknąć odpowiedzialności za nieprzemyślane decyzje, warto skorzystać z doradztwa i wsparcia prawnego kompetentnego prawnika, który pomoże przy konstruowaniu umów, formułowaniu pozwów, wniosków do sądu i innych pism procesowych. Prezentowana wizytówka wideo Kancelarii Adwokackiej adwokat Artur Ślemp zawiera tylko niewielki fragment usług z dziedziny prawa cywilnego i jest skierowana przede wszystkim do mieszka