Przejdź do głównej zawartości

Najspokojniejszy człowiek na świecie

  W świecie pełnym wyzwań liczy się spokój, a w jego osiągnięciu pomoże Ci adwokat. O tym opowiada najnowsza kampania wizerunkowa Adwokatury „Najspokojniejszy człowiek na świecie”.  Odwołuje się ona do fundamentalnej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa sobie i bliskim. Pokazuje, że w świecie pełnym wyzwań i niepokojów związanych z podejmowaniem ważnych decyzji, pomoc adwokata, to w istocie zyskanie poczucia spokoju i bezpieczeństwa. Uzmysławia, że do adwokata można się zwrócić z każdym problemem prawnym, bez względu na jego rodzaj czy charakter. Zapoznaj się z kampanią i odwiedź stronę internetową:  https://najspokojniejszy.pl/ Szukasz spokoju i bezpieczeństwa? Zajrzyj na  https://najspokojniejszy.pl/ i dowiedz się, jak adwokat może Ci w tym pomóc. https://www.youtube.com/watch?v=hAgWwJqwGVw

EKSMISJA – CZYLI JAK POZBYĆ SIĘ NIECHCIANEGO „GOŚCIA”

 


Kancelaria Adwokacka adwokat Artur Ślemp  https://as-adwokat.pl/prawo-cywilne

Eksmisja każdemu z Nas kojarzy się przymusowym opuszczeniem lokalu. Oczywiście możliwa jest jedynie w przypadku, gdy osoba zajmująca dany lokal czy nieruchomość nie posiada żadnego tytułu prawnego do przebywania w nim, czyli np. umowy najmu, użyczenia itp. Innymi słowy, osoba bezprawnie zajmuje nieruchomość właściciela i nie chce go z własnej woli opuścić.

Jakie mamy możliwości prawnego reagowania na taki stan rzeczy? W pierwszej kolejności powinniśmy wezwać pisemnie „lokatora” do opuszczenia i opróżnienia naszego lokalu/nieruchomości, wraz z przekazaniem kompletu kluczy. Rzadko się zdarza by „lokator” dobrowolnie zgodził się wyprowadzić, dlatego też konieczne jest podjęcie kolejnego kroku – wytoczenie powództwa sądowego o eksmisję.

W toku procesu musimy wykazać nasze uprawnienie właścicielskie do bezprawnie zajmowanej nieruchomości/lokalu. Dłużnik musi natomiast wykazać, że posiada tytuł prawny do zajmowania nieruchomości, aby obronić się przed wyrokiem eksmisyjnym. W przeważającej większości przypadków, dłużnicy oczywiście nie są w stanie wykazać tytułu prawnego do zajmowania nieruchomości, stąd też pozycja właściciela w toku procesu jest uprzywilejowana. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, Sąd orzeka o eksmisji z danej nieruchomości. Wyrok orzekający eksmisję, stanowi dla nas tytuł egzekucyjny do przymusowego opróżnienia nieruchomości, który możemy zrealizować poprzez komornika.

Na podstawie wyżej przedstawionych informacji, może wydawać się, że eksmisja stanowi swojego rodzaju formalność i nie stanowi większego problemu jej wykonanie. Niestety istnieją istotne ograniczenia w wykonaniu eksmisji, regulowane poprzez przepisy chroniące prawa dłużników – nawet pomimo tego, że nie posiadają żadnego tytułu prawnego do zajmowania nieruchomości. I tak w pierwszej kolejności należy wskazać, iż wyroków eksmisyjnych nie wykonuje się w okresie od 01 listopada do 31 marca (z pewnymi wyjątkami) – jest to tzw. okres ochronny dla dłużników, w którym przymusowe eksmitowanie z nieruchomości nie podlega wykonaniu. Oczywiście wynika to z aury pogodowej i niskich temperatur, co ma uchronić „lokatora” przed „wylądowaniem” na ulicy bez dachu nad głową, w okresie, kiedy codzienne funkcjonowanie i przetrwanie byłoby znacznie utrudnione.

Ponadto w obecnie obowiązującym stanie prawnym i występującym okresem pandemii COVID-19, ustawodawca postanowił, że przez cały okres trwania okresu epidemii, dopóki nie zostanie ten stan zniesiony – wyroki eksmisyjne nie podlegają wykonaniu(z nielicznymi wyjątkami). Oznacza to tyle, że nawet, jeśli np. od lipca 2021 r. właściciel nieruchomości dysponuje prawomocnym wyrokiem eksmisyjnym, to do dnia dzisiejszego nie jest w stanie go zrealizować – co gorsza nie ma żadnej pewności, kiedy będzie mógł go zrealizować, gdyż nikt z Nas nie jest w stanie przewidzieć, przez jaki czas stan epidemii będzie utrzymany.

Jak wynika z powyższego, o ile uzyskanie wyroku nakazującego opuszczenie lokalu mieszkalnego/nieruchomości powinno przebiec dość sprawnie – co niestety nie zawsze oznacza, że szybko, to już doprowadzenie do faktycznego i rzeczywistego opróżnienia nieruchomości może Nas kosztować sporo nerwów i wymagać dużo cierpliwości.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podatek od spadku - jak go uniknąć?

  Nowe artykuły z dziedziny prawa spadkowego, których autorem jest adwokat Artur Ślemp Podatek od spadku - jak go uniknąć? https://www.gwiazdor.pl/artykuly/594-podatek-od-spadku-jak-go-uniknac/ Nie znam danych pozostałych spadkobierców, czy mogę przeprowadzić postępowanie spadkowe? https://worldwidetopsite.com/nie-znam-danych-pozostalych-spadkobiercow-czy-moge-przeprowadzic-postepowanie-spadkowe/

OBSŁUGA PRAWNA FIRM

Towarzyszymy przedsiębiorcom już od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tak aby forma działalności i opodatkowania zapewniała im maksimum bezpieczeństwa i efektywności oraz minimalizowała ich koszty. Dbamy o bezpieczeństwo na dalszych etapach rozwoju firmy, opiniujemy umowy, oraz interpretujemy przepisy z różnych dziedzin prawa. W dynamicznie rozwijającym się biznesie każdy przedsiębiorca potrzebuje profesjonalnego wsparcia prawnego. Zapewniamy bieżącą obsługę prawną Państwa firmy. Sporządzamy statuty, umowy z zakresu prawa handlowego oraz inne akty założycielskie. Przygotowujemy umowy z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego oraz prawa pracy, regulaminy i inne akty prawa wewnętrznego. Sporządzamy opinie prawne. Towarzyszymy naszym Klientom w procesie wdrażania projektów biznesowych, opracowując najkorzystniejsze dla nich rozwiązania prawne. Reprezentujemy naszych Klientów podczas negocjacji handlowych, w postępowaniach arbitrażowych, w postępowaniach przed sąda

WYDZIEDZICZENIE

Wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego… w jakiej formie i na jakiej podstawie można to uczynić ?   W polskim systemie spadkowym dziedziczenie odbywa się na dwa sposoby: albo na podstawie ustawy – wedle wymienionej tam kolejności dziedziczenia, albo na podstawie sporządzonego testamentu. Jeśli zmarły sporządził testament, to nie bierze się pod uwagę dziedziczenia na podstawie ustawy. Tym samym, dziedziczenie odbywa się wedle woli określonej przez zmarłego, w sporządzonym za życia testamencie. Życie jednak nieraz nas zaskakuje i różnie układają się nasze relacje rodzinne. Bywają sytuacje gdy dzieci nie utrzymują kontaktu z rodzicami albo gdy małżonkowie żyją od wielu lat osobno, lecz formalnie nadal pozostają związkiem małżeńskim. W takich sytuacjach spadkodawca najczęściej chce, aby majątek nie przeszedł w „przypadkowe” ręce, do osoby która w ogóle nie utrzymywała z nim kontaktu i nie dbała o wzajemną więź. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności powołani do dziedziczenia są dzieci i